• Medycyna Pracy

  lek. med. JERZY MATYSIAK
  medycyna pracy, pediatra

  czytaj więcej
 • Diagnostyka laboratoryjna

  mgr JOLANTA PODLIŃSKA MATYSIAK diagnostyka laboratoryjna

  czytaj więcej
 • Diagnostyka ultrasonograficzna

  dr n. med. Michał Brzewski
  diagnostyka ultrasonograficzna

  czytaj więcej
 • Psychotechnika

  Barbara Junak- Błędowska
  Psychotechnika

  czytaj więcej
 • Ortopedia

  doc. Wojciech Mikuła
  ortopedia

  czytaj więcej

Pediatria

lek. med. JERZY MATYSIAK – medycyna pracy, pediatra

Pediatria to dziedzina medycyny ogólnej zajmującą się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem niemowląt, dzieci i młodzieży do lat 18 oraz obowiązkowymi i nieobowiązkowymi szczepieniami ochronnymi.
Zapewniając opiekę medyczną pacjentom poniżej 18 roku życia pediatra często pełni rolę lekarza pierwszego kontaktu, do którego udajemy się z chorym dzieckiem.

Poza różnicami anatomicznymi i wynikającymi z nich odmiennymi sposobami leczenia dzieci i dorosłych, pediatra musi mieć na uwadze fakt, iż o dalszym leczeniu dziecka decydują jego rodzice lub opiekuni prawni. Dlatego, nawet w przypadku nastolatków, obecność rodzica lub opiekuna w trakcie wizyty lekarskiej jest  niezbędna.

Niemniej jednak, koncentrując się na relacji lekarz – rodzic, pediatra nie może zapominać, iż jego pacjentem jest dziecko. Od kontaktu pediatry z małym pacjentem często zależą rezultaty leczenia oraz późniejszy stosunek dziecka od badań lekarskich.

Wybierając pediatrę pamiętajmy o tym, aby był to specjalista o wysokich kwalifikacjach zawodowych, bogatym doświadczeniu i pozytywnym stosunku do naszego dziecka. Wizyty u niewłaściwego pediatry mogą prowadzić do powikłań zdrowotnych oraz traum przekładających się na późniejsze relacje naszych dzieci z lekarzami różnych specjalności.